Ako vybrať podstielku pre hlodavca?

Možno to vyzerá jednoducho, ale vybrať podstielku pre hlodavce nie je vôbec jednoduché. Záleží na tom, akého hlodavca máte doma, koľko ich máte, kto sa o nich stará a aj na mnohých ďalších okolnostiach. Poďme sa v nasledujúcich odsekoch pozrieť na to, ako vybrať podstielku pre hlodavce.

Možno to vyzerá jednoducho, ale vybrať podstielku pre hlodavce nie je vôbec jednoduché. Záleží na tom, akého hlodavca máte doma, koľko ich máte, kto sa o nich stará a aj na mnohých ďalších okolnostiach. Poďme sa v nasledujúcich odsekoch pozrieť na to, ako vybrať podstielku pre hlodavce.

Doba čítania 3 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať?

Okrem samotnej ceny za podstielky by ste sa mali zamerať na schopnosť pohlcovať pachy, tekutiny a prašnosť. Dôležitým kritériom pre výber je aj váha podstielky a jednoduchá likvidácia. Najmä menšie deti ocenia, keď výsledný odpad bude mať čo najmenšiu váhu, nebude sa lepiť na dno a pôjde ľahko a rýchlo upratať.

Najčastejšie druhy volených podstielky

Najdôležitejšie pri výbere podstielky je druh hlodavca, ktorého chcete mať, alebo už máte.

Kukuričná podstielka je vhodná pre morčatá, králiky, škrečky, ale aj pre terárijné zvieratá či zvieratá chované v klietkach. Keďže je vyrobená priamo z kukuričných vretien, neobsahuje chemické prísady. Táto podstielka je veľmi šetrná voči životnému prostrediu.

Kukuričná podstielka je málo prašná, za to však veľmi tvrdá a môže ľahko spôsobovať rôzne otlaky na tele hlodavca. Nevýhodou je aj to, že málo pohlcuje pachy a moč. Prašnosť je o niekoľko stupňov vyššia, než u hoblín.

Drevitá vlna sa ako podstielka hodí nielen pre hlodavce, ale aj pre vtáctvo, psy, fretky alebo hydinu. Nemnožia sa v nej plesne ani baktérie. U zvierat je vlna veľmi obľúbená, pretože sa z nej dobre tvoria pelechy a hniezda. Po použití je možné túto drevintú vlnu bez obáv kompostovať. Nevýhodou je vyššia nákupná cena a pri nepravidelnom vymieňaní zápach. Prašnosť je pri tejto podstielke najmenšia zo všetkých ponúkaných druhov. Vlna zaisťuje vysoký komfort pre zvieratá, vrátane vynikajúcich tepelných vlastností.

Hobliny patria k najbežnejším podstielkam. Obvykle sú ľahko dostupné a lacné. Predstavujú zástupcu klasickej podstielky pre hlodavce, ktorá významne redukuje množstvo výsledného odpadu z ich chovu. Ich výhodou je veľmi priaznivá cena. Veľmi dobre sajú, nie sú prašné a nelezú zvieratám do očí, ako napríklad piliny. Hobliny odporúčame kupovať vždy iba vákuovo balené. U bežných hoblín, ktoré nie sú určené pre chovateľov hrozia, z dôvodu možnej kontaminácie, infekcie. Hlodavce hobliny zbožňujú a cítia sa v nich veľmi dobre.

Pelety majú veľmi dobrú savosť a nepráši sa z nich. Premočené valčeky sa rozpadávajú na drvinu, ktorá sa ľahko z klietky upratuje. Ich nevýhodou je vyššia cena a hmotnosť pri likvidácii. Ďalšia nevýhoda tkvie v častejšom vymieňaní, lebo nepohlcujú zápach. Pre hlodavce sú pelety tiež pohodlné.

Veľkosť balenia

Podstielku môžeme kúpiť od 7 do 60 litrov. Čím väčšie balenie kúpite, tým lacnejšia podstielka. Väčšie balenie podstielok odporúčame zakúpiť do väčších akvárií a klietok, pri ktorých očakávate vyššiu spotrebu. Množstvo podstielky, ktorú budete potrebovať sa odvíja od veľkosti klietky. Pamätajte, že podstielka by mala byť rovnomerne rozvrstvená po klietke, aby nedochádzalo k otlakom a zviera neležalo premočené.

Výrobca podstielky

Na trhu existuje celý rad výrobcov. Medzi najobľúbenejšie patria Asan, Limara, JRS či Agrolit. Druh podstielky môžete kombinovať s ďalším vybavením klietky. V obchodoch sa dajú nájsť výhodné sety, s ktorými ušetríte finančné prostriedky.

Nákupného poradcu dodal internetový obchod PetHome.cz.